1 Ağustos 2009 Cumartesi

Ultrasonik fare kuş kovucu devresi

Ultrasonik fare kuş kovucu devresi

Devreyi delikli plaket üzerine kurdum. 7824 ile yapılmış...inide kart üzerine monte ettim. Aşağıda ultrasonik kovucu ve besleme devresinin şemalarını, frekans değişimi videosunu görebilirsiniz.
Ultrasonik fare kuş kovucu devresi
Yaklaşık 1 aydır denediğim devreyi artık yayınlamaya karar verdim. Devre oldukça kararlı çalışıyor ve frekansı 25khz-40khz arasında değişken. Belli aralıklarla devre kendisini kapatıyor ve ultrasonik ses çıkışını vermiyor. Yani devre belli bir frekansa takılıp kalmıyor. Otomatik olarak frekansını değiştiriyor. Osilatör kısmındaki 100K pot ile frekans ayarını yapabilirsiniz. Devre frekansı ortam sıcaklığına bağlı olarak kaymalar gösterebileceği için bu pot ile belirlediğiniz etki frekansını seçebilirsiniz. Çıkış varken kırmızı led yanmakta ve çıkış kesildiğinde sönmektedir. Yeşil led devrede enerji olduğunda yanmaktadır.

Fare kovucu devre: (temel devre)

fare kuş kovucu devre şeması

Devre şemasını büyük görmek için buraya tıklayınız...

Güncelleme: 05,05,2010 Ultrasonik kuş kovucu devre: üzerinde revizyon yapılmış 1 adet direnç ilavesi ve 2 adet kondansatör değer değişikliği ile 28-30 khz etki frekansı seçilmiş. Potansiyometre ile etki frekansı ayarlanabilir. Devre çalıştığında bir süre beklenmeli ve frekans ayarı yapılmalı. Uzun süreli kullanım ile etkisi fark edilir.


ultrasonik kuş fare kovucu devre şeması
Devre şemasını büyük görmek için buraya tıklayınız...

Devrede kullanılabilecek Tweeter için linkler:

http://www.allesithalat.net/default.asp?git=9&urun=461#.

http://www.adelcom.net/MOTOROLA_ksn1016a.htm

Besleme devresi: (her iki devre içinde kullanılabilir.)


24 volt besleme devresi Besleme devresini büyük görmek için buraya tıklayınız...

Aslında bu devreyi kuşlara karşı kullanabilmek amacıyla yaptım. Serçeler ve güvercinler artık balkonumuzu kendi evleri gibi görmeye başlayınca buna birşekilde dur demek gerekiyordu :) Hatta balkondan girip salonda dolaşan bir güvercin bardağı taşıran son damla oldu :)

Fareler için tasarlanmış bu devreyi daha önce yayınlamıştım. Bunu kuşlara etki edebilecek bir hale dönüştürmek için biraz araştırma yaptım. Hazır satılan kuş kovucuların çalışma frekansları 60 khz'ye kadar çıkıyordu. Kuşların duyma frekansı ile ilgili birkaç kaynağa baktığımda insanların duydukları frekansları ve30khz'ye kadar sesleri duyabildiklerini gördüm.

Bu durumda yapılacak en doğru iş devrenin çalışma frekansını düşürerek denemekti. Osilatör kısmında görülen 33nf kondansatöre paralel bir 10nf bağlayarak 43nf değerini elde ettim. Artık devre 19. khz ile 37 khz. frekans vermeye başlamıştı. Frekans ölçümünü pc frekans metre programıyla mic. girişinden yaptım. Bilindiği gibi biz insanlar 20khz'ye kadar olan sesleri duyabiliyoruz. Devre çalışırken bazen frekansın 19khz'ye düşmesi nedeniyle bip şeklinde sesler duydum. Devreyi kullanmaya başladığımız günden beri balkonumuzdan kuşların ayağı kesildi :) gerçektende devre işe yaramıştı.

Devredeki potansiyometreyi 33K değerine ayarladım ve o şekilde çalışmaya devam ediyor. Devrenin bütün malzemelerini temin edebilirsiniz ancak 75 watt gücündeki 10-50khz aralığında çalışan piezo tweter yaptığım araştırmalar kadarıyla Türkiye'de bulunmuyor. Aslında aradığım burada görülen özelikte bir piezo tweter'dı. İstanbul'dan 6 firmaya sordum ancak istediğim frekansta bir piezo tweter bulamadım. Neyseki 1998 yılında İstanbul Karaköy'den aldığım bir fare kovucunu piezo tweter'ı elimde mevcuttu. Bu devreye onu bağladım. Bütün denemeleri bu piezo tweter ile yaptım. En üstte resmi görülüyor.

Bu fare kovucunun içini açıp inceledim. 555 timer entegresi ile yapılmıştı ve sabit frekans üretiyordu. 555 çıkışı yükseltilmeden piezo tweter'a verilmişti.Benim yaptığım devrenin ise bu kovucuya göre 2 artısı var. Birincisi frekans sürekli değişiyor ve ikincisi BC546 ve BD241-BD242 transistörleriyle oldukçayüksek bir çıkış gücü sağlanmış. Devre kuşlar üzerinde etkili oldu ve farelere karşıda etkili olacağını düşünüyorum.

Yaptığım denemeler küçük bir balkon için geçerli. Daha büyük alanlarda kullanmak istiyorsanız mutlaka yukarıda bahsettiğim tipte bir piezo tweter kullanmalısınız. Ve en önemlisi projenin bütün hakları Ziraat Mühendisi Sayın Fazlı Çelen'e aittir. İzin almadan ticari amaçlarla kullanılamaz. Fazlı Beye çalışmasını bizlerle paylaştığı için teşekkür ederim. Devre ile ilgili ayrıntılara ve fareler ile mücadelede izlenecek yollar için alıntı yapılan siteye buradan gidebilirsiniz.

Aşağıdaki videodanda devrenin frekans değişimini pc osilaskop programı ile kaydettiğim videosunu izleyebilirsiniz.


Not: Bu tip devreler için motorola marka tweterlar kullanılmalıdır. Sıradan piezo tweterlar ile olumlu sonuç alınmayabilir. Aşağıdaki linkteki ürünü inceleyiniz.

http://www.adelcom.net/MOTOROLA_ksn1016a.htm