visual studio eski versiyon kod yüklemek

Visual Studio eski versiyonları ile hazırlanmış kodlarınızı vs2019 ile kullanmak istediğinizde kod upgrade işlemi gereklidir. Bu yazıda bu konudaki tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Vs2013 ile hazırladığım c# ve vbnet kodları ile edindiğim bilgileri bu yazıda bulacaksınız. Testlerimi vs2019 üzerinde yaptım.

Öncelikle csproj veya vbproj uzantılı eski vs proje dosyalarını doğrudan çalıştırmak daha iyi sonuç veriyor. Yani vs açıp proje yüklemek yerine dosyayı doğrudan çalıştırın. Vs upgrade yapmak isteyecektir. Upgrade işlemi yaptıktan sonra kodu debug veya release şeklinde derleyebilirsiniz ancak eğer oluşacak exe dosyası bir dll gerektiriyorsa derleme işlemi gerçekleşmez. Bu nedenle gerekli dll dosyasını windows system32 içine kaydetmek gerekir. Hatta bazı exe dosyalarının yanına ihtiyaç duyduğu dll dosyasını kopyalamakta gerekebilir. Dll konusunda bilgilendirici yazıma aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz. Dll ocx konuları ayrıntılı olduğu için yıllar önce bununla ilgili bir yazı yazmıştım:


VS proje dosyalarını açarken sağ tıklayıp açacağımız programı seçebiliyoruz da. Görselde görüldüğü gibi.


Görüldüğü gibi vs version selector ve vs 2019 seçenekleri mevcut. 2 seçeneği de deneyebilirsiniz. Versiyon seçici ile de kodları upgrade yaparak kullandım.

Vs 2010 ve vs2013 ile hazırlanmış kodları bu yazıdaki bilgiler ile tekrar derleyip geliştirebilirsiniz. Denemedim ama vs2008 kodlarını bile upgrade yapabilecektir sanırım. Microsoft kodlamaya en az 10 yıllık bir destek sağlamış görünüyor bu upgrade yapısı sayesinde.   


Yorumlar

Popüler Yayınlar:

grup priz ara kablo yapımı

dc motor yönü değiştirme devresi

gsm sinyal seviyesi asu dbm nedir

chrome ile programsız video nasıl indirilir

fan aspiratör motoru dönüş yönü değiştirme

elektrikli fırın devre bağlantı şeması