15 Şubat 2014 Cumartesi

windows dll ocx hata çözümleri

Windows işletim sistemi kullanıpta dll yada ocx hatası almayan kimse yoktur sanırım. Yüklenen bir program çalışmazsa bir dll ya da ocx hatası verebilir. Veya sistemden kaldırdığınız bir program giderken yanında size lazım olabilecek bir dll yada ocx dosyasını da yanında götürebiliyor. 

Yüklediğiniz bir windows işletim sisteminde de eksik dll ve ocx dosyaları olabiliyor. Böyle dll yada ocx hatalarını çözmek için temel yol şu şekilde;

Eksik dll yada ocx internet indirilir ve

C:\Windows\System32   (32bit işletim sistemleri için)

C:\Windows\SysWOW64  (64bit işletim sistemleri için)

Klasörüne kopyalanır. Sadece bununla bitmiyor. Daha sonra

C:\Windows\System32

ya da

C:\Windows\SysWOW64 

klasöründeki cmd.exe dosyası çalıştırılarak komut penceresine örnekteki gibi dll yada ocx adı yazılarak enter tuşuna basarak regsvr32 ile ole denetim kaydı  yapmak gerekiyor.

msstdfmt.dll dosyası için;

regsvr32 msstdfmt.dll    yazıp enter tuşuna basılır.

Eğer çözüm bulamazsanız kullandığınız programın  i386  klasörüne de eksik dll yada ocx dosyasını kopyalayıp aynı işlemleri tekrarlamalısınız. i386 klasörü system32 yada sysWOW64 klasörlerinde de olabilir. En iyisi windowsta i386 şeklinde arama yapmak olabilir.

Konuyla ilgili webde Türkçe ve İngilizce oldukça kaynak var. Beş kaynağı pdf dosyasına çevirerek aşağıdaki linke yükledim, oralarda anlatılan yöntemleri de online pdf olarak inceleyebilirsiniz. Veya dosya - indir ile rar dosyası olarak bilgisayarına indirebilirsiniz. Web sayfaları bugün var yarın yok. Değerli bilgilerin olduğu web sayfalarını pdf yapmak iyi bir çözüm.


Bu ilave bilgileri de ekleyeyim;

DLL nedir : Dynamic Link Library
OCX nedir :  OLE Control Extension
OLE nedir :  Object Linking and Embedding

Web sayfalarını pdf e dönüştürmek için linkteki ücretsiz kayıt gerektirmeyen aracı kullanabilirsiniz. Oldukça işime yaradı.