çinde pcb yaptırmak pcbway


Çinde pcb yaptırmak isteyenler için faydalı bir yazıya etepic.com sitesinde denk geldim. Lewwend rumuzlu üye baskıdevre siparişi için gayet güzel bilgiler paylaşmış.

Bende ilk Çin pcb siparişimi www.pcbway.com sitesi üzerinden verdim.

Ve gelen pcbler harika aşağıda resmini görebilirsiniz bir devre montajı yaptım, aşağıdaki linkten pcbway'a üye olup kendi çizimlerinizi gönderebilirsiniz. (referans linkdir)

https://www.pcbway.com/setinvite.aspx?inviteid=26103

Sipariş vermeden önce pcb'nizi iyice kontrol edip gerber çıktısını almayı unutmayın. Ayrıca yeni üyelere indirimler ve pcbway'a yaptırdığınız baskıdevreleri sosyal medya üzerinde de paylaşırsanız ilave indirimler kazanabilirsiniz.Merhabalar Arkadaşlar,

Uzunca zamandır evde ve ya kendi atölyemde yine kısıtlı ama kendi imkânlarımla yapabileceğim baskılı devre üretme konusunda internetten bolca araştırma yaptıktan sonra anladım ki sonunda yine bir şekilde profesyonel bir elin değmesi gerektiği noktasına ulaşmanın biraz burukluğu ve ardından da düşününce işin mükemmelliğinin verdiği rahatlık arasında bir süre bocaladıktan sonra elde ettiğim sonuçları sizinle paylaşma niyetiyle bir şeyler yazmaya karar verdim.

Yıllardır birçok baskılı devre hazırlama yöntemi denedikten sonra (ki kimilerine göre pozitif 20, kimilerine göre dry film kullanma ve kimilerine göre de klasik ütü yöntemi en iyisi) bir plotter ile folyo keserek en iyi sonuca ulaştığımı gördüm.

Bu yöntemle harika baskılar yaptım ve sorunsuz çalıştırdım. Ama işte problem de burada başlıyor zaten. Her denemede bir öncekinden daha harika sonuçlar aldıktan sonra hep daha iyisini yapmanın peşine düşüyor insan (doğamız gereği olsa gerek).

Önce tek taraflı baskı devre ile başlayıp sonra smd malzeme ile haşır neşir olup bunun mükemmel olduğunu fark edip çift taraflı baskılara başlıyor ve boyutları küçültüyorsun. İşte paradoks burada başlıyor. İçindeki elektronik aşkıyla yıllardır sanki derinlerde bir yerlerde saklı kalmış bir sürü proje canlanıveriyor aklında ve onu da yaparım bunu da yaparım demeye başlıyorsun. 
İşin komponent ve yazılım kısmını uğraşıp şöyle ya da böyle halledebiliyorsun. Ama sonunda o ürünü baskılı devreye dökmeye gelince; Tamam bir şekilde yapılabiliyor ama kolay yoldan tek taraflı kartın boyutları büyük oluyor, (Zihnin artık o eskiden kabul ettiği kart boyutlarını kabul etmiyor. Çünkü daha küçüğünün yapılabileceğini biliyor).  Biraz zorlayarak çift taraflı baskılar yapmaya başlıyorsun, bu seferde iyi bir matkap, iyi bir havya, dry film solder mask ki artık yollar çok yakın ve 64 pin smd bir entegre ile lehimleme sıkıntısı var vs…

Tüm bu bahsettiğim ve daha yazabileceğim bir sürü şeyi sizler ve buralarda olmayan birçok elektronik tutkunu sanırım yaşamıştır. Rafa kaldırılan projeler, üzerinde çok uğraşı verilen ve sonraya bırakılarak bilgisayar harddisklerinde bir yığın klasörü dolduran çizimler programlar…

Aslında o kadar çok şey var ki konuşulacak ama sizleri fazla yormadan baskılı devre ile ilgili bir deneyimimi paylaşmak istiyorum (bazı forumlarda buna benzer paylaşımlar var ama bir de ben paylaşmak istedim).

Ülkemizdeki PCB firmalarıyla konuşup fiyat aldığımda fiyatların birkaç prototip devre yapmak için fazlasıyla yüksek olduğunu gördüm ve yurtdışına yöneldim. Şimdi birçok arkadaşın neden yurtdışı neden para ülkemizde kalmasın dediğinden eminim. İnanın bunu o kadar çok düşündüm ki ama arada gerçekten uçurum var.

Şu şekilde kendimi ikna ettim prototip aşamasında yurtdışı uygun fiyattan dolayı gerçekten güzel bir seçim. Ha prototip aşaması aşıldıktan sonra adetli üretim için yurtiçi tercih edilebilinir. (Ama ne yalan söyleyeyim sonraki adetli üretimde de yine yurtdışını tercih edeceğim, üzgünüm!). Yoruma açık saygı duyarım…

Birkaç yurtdışı PCB firmasına üye olup inceledim ve bir süre ertelikten sonra arada bir sitelere girip neler var diye baktım. Birkaçı zaten belli aralıklarla bilgilendirme ve reklam mailleri atıyordu zaten. Sonra bir gün PCB WAY diye bir siteden hesabıma tanımlı 5 $’lık kupon ve 40$’lık bir kredi verdiklerine dair bir mail aldım. Önce pek ilgimi çekmedi. Aradan belki bir ay geçti ya da daha fazla. Üzerinde çalıştığım bir proje için yine plotter ile baskı hazırladım ancak bakırı eritirken sorunlar çıktı ve o kadar uğraşı boşa gidince eski maillerimi kontrol edip o firmadan gelen maili arayıp buldum. Siteye girip bi kontrol edeyim dedim. Aklımda verdikleri kupon zaten sürelidir ve bitmiştir süresi diye düşünürken baktım hala aktif.

Sonra devremin ölçülerini ve diğer bilgileri girip fiyat hesaplattım. Evet adamlar gerçekten dedikleri gibi 10 adetine 10$ fiyat verdiler. Aman ne olacak bir kere denemiş olurum ne kaybederim ki diyerek devam ettim. Sonra kargo seçimi bölümünde DHL i seçince 32$ lık bir taşıma ücretini gördüm. Kartın basım ücretinin 3 katından fazla ama teslimat süresi çok kısa. Normal posta seçeneği çok uygun 5$.  Ama onun da teslim süresi 25 – 30 gün. 

Kupon ve kredimi de ekleyince 42$ dolar olan toplam ücret 3$ a düştü. Ben hala bu kredinin bir aldatmaca olduğunu düşünerek devam ettim. Ödeme PayPal üzerinden yapılıyor. Bu sırada PayPal’ın Türkiye’den yurtdışına ödeme kabul etmediğini unutmuş bir şekilde siparişi tamamladım. Ancak PayPal  ödeme gerçekleştirilemedi deyince başıma taşlar düştü.  Siteye geri dönünce kredimin kullanıldığını ancak siparişin hala ödeme beklediğini görünce: Evet haklıymışım adamlar düzmece yapmışlar diye düşündüm.
Sonra sitenin canlı sohbet bölümünden Julia adlı kişiye bu durumu açıkladım ve anında aldığım cevapla PCB WAY ile olan alışverişim başlamış oldu. Silinen kredim anında geri yüklendi. Ancak bu seferde ödeme sıkıntısı olduğu için bu durumu yazınca Julia 30 saniye içinde bana bir ödeme linki gönderdi (aliexpress üzerinden). Oradaki linkten +3$ ‘a siparişi tamamladım (+3$ aliexpress’in komisyonuymuş).


Sonuçta 10 adet 10mm x 10mm boyutlarında çift taraflı devrem 6 dolara mükemmel bir biçimde profesyonelce hazırlanıp elime ulaşmış oldu.
İşte resimleri:

Devrenin üstten görünümüThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 2560x1920.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1920x2560.


Devrenin alttan görünümü

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 2560x1920.


Bu kadar şey yazdıktan sonra PCB WAY üzerinden sipariş verme aşamalarını adım adım anlatmanın bu gibi bir üretim düşünen benim gibi bu işte acemi olan arkadaşlara yol göstermesi açısından faydalı olacağını düşünüyorum.

Siteye üyeliğin ardından giriş yapıp;

Anasayfadaki  PCB Instant Quote bölümüne girip pcb ‘niz için gerekli alanları doldurup Calculate butonuna basarak tutarı görebilirsiniz. BoardType bölümünden kartınızı tekli veya panel tip seçebilirsiniz. Kart boyutlarınız küçük ise panel tip seçebilirsiniz.

Sonrasında kargo ve ülke seçip ürün için taşıma ücretini görebilirsiniz.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra Add to Cart ile seçimi sepetinize ekleyin. Sizden gerber dosyanızı yüklemenizi isteyecek. Dosyayı zip ya da rar olarak yükleyin. 
Bu bölümde sahip olduğunuz kupon veya krediyi ekleyerek toplam tutarı oluşturabilirsiniz. Bu kısımda oluşan Proforma’yı seçip bir kopyasını saklayabilirsiniz.

Soluk olan Under Review Can’t Pay Yet! Butonu gerber dosyanız incelenip onaylandıktan sonra aktifleşecek ve ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz. Ancak PayPal ödeme kabul etmediği için canlı sohbet kısmından Julia’dan bu durum için aliexpress’ten ödeme linki isteyiniz. Aliexpress’te kredi   kartınızla ödemeyi tamamladıktan sonra mailinize gelen sipariş detayındaki sipariş numarasını Juila’ya gönderdiğinizde kısa bir süre içinde siparişiniz tamamlanmış olacak.

Devam eden süre içinde site üzerinde kartınızın üretim aşamalarını saat saat takip edebilirsiniz.

Fabrikasyon sürecinin 46’sı tamamlanmış ve detaylar:


This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 816x367.


Fabrikasyon sürecinin aşamaları…
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 769x409.


Tüm bu aşamalarda PCB Way’ın canlı desteğiyle gerçekten her türlü sorunuza anında destek alıp çözüme ulaşabiliyorsunuz. Yani karşınızda size kalıp mesajlar gönderen bir yazılım bulunmuyor. Aksine bu işle profesyonel olarak ilgilenen birisi var.

İşte size firmanın internet adresi : http://www.pcbway.com/

Umarım paylaşımım benim gibi elektronik tutkunlarına faydalı olur. Saygılarımla...

Kaynak: http://etepic.com/index.php/topic,3319.msg31480/topicseen.html#new

Bu yazılarda ilginizi çekebilir:


Eagle gerber oluşturmak


Gerber görüntüleme programı

Eagle logo eklemek

Eagle ground plane gnd plane eklemek

Eagle elek stencil dosyası oluşturmak

Eagle android görüntüleyici play store

Yorumlar

 1. Merhaba.
  Elektroniğe yakın bir makinacıyım.
  Fakat kart tasarımı yada proje yapacak yetide değilim.
  Çin de kart yaptırmayı planlıyorum.
  Kart mobil uygulama ile birlikte çalışacak.
  BT ile bağlantı kurulması gerekiyor.
  Ürettiğim makinalarda oluşan kuvvetleri ölçerek telefon da bunları anlamlı veriler
  haline getirmek istiyorum.
  Load Cell ler var, 20 mm çapında. ölçümü de bu ürün yapacak.
  Özetle :
  -Kartın yapmasını istediğim işi tanımlayarak kart imalatı yaptırabilir miyim yoksa
  kartın tasarımı benim tarafımdan yapılmalı mı ?
  -Tasarım benim tarafımdan yapılacaksa bu konuda kimlerle nasıl çalışılmasını önerirsiniz.
  Siteniz ve emeğiniz için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba. Projenizi elektronikprojem.com bionluk.com picproje.org gibi sitelerde freelancer çalışanlara yaptırabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba , umarım yanıt verebilirsiniz. Baskı devre işinden çok anlamıyorum sorum size saçma gelebilir belki ama elimde baskı devreler dosyaları .lyt formatında mevcut. Bunlardan tekrar ihtiyaç oldu pcbway'de bastırmak istediğimde benden en ve boy bilgisi istendi. 100 x 100 mm seçerek onaya yolladım ama anlamadığım bir nokta var. Benim kartımda bolca entegre kullanılıyor. (AD652 vs.) Bunların zaten bir boyutu olduğu için çizimin bana boyutu vermesi gerekir diye düşünüyorum. Tekrar neden boyut istiyorlar benden ? Yani 100 x 100 ile bu kart basılıyorsa neden 200 x 200 tercih edeyim tam anlayamadım :) Benim kartımın sığabileceği min bir boyut vardır ve o boyutta istiyorum esasında bunu Areste çizimi açtığımda anlayabilir miyim ? Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Yardımınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar ,

  YanıtlaSil
 4. Merhaba, lyt sanırım ares. Ares ile açıp pcb ölçülerinize baktığınızda 10X10 görüyorsanız sıkıntı yok. Ama çizim örneğin 5X5 ise bir hesap hatası olabilir En boy bilgisini hem size fiyat vermek hemde gönderdiğiniz pcb çizimi ile sipariş esnasında verdiğiniz ölçünün uyup uymadığına bakmak için soruyorlar. Yani 10X10 ile 5X5 maliyeti farklıdır. 10X10 ölçüden fazla olunca maliyet artıyor, ayrıca 10 adetten sonrada fiyat artıyor. Bugünlerde vediğim bir sipariş daha var gelmek üzere türkiyeye giriş yaptı. ben eagle kullanıyorum ve gerber çıktısı gönderiyorum.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar:

grup priz ara kablo yapımı

dc motor yönü değiştirme devresi

gsm sinyal seviyesi asu dbm nedir

chrome ile programsız video nasıl indirilir

elektrikli fırın devre bağlantı şeması

elektronik malzeme komponent karşılık online site