sht11 ısı nem sensörünün kablo mesafesinin artırılması

sht11 ısı nem sensörü

Lütfen önce yazı sonundaki 3 güncellemeyi okuyunuz.

Uzun zamandır elektroinfo'da birşeyler paylaşamıyorum, işlerim oldukça yoğun, bundan sonrada böyle devam edecek sanırım. Ama arasıra orjinal birşeyler paylaşmaya çalışacağım arkadaşlar.

Isı nem ölçümünde sht11 oldukça iyi performans veren hata oranı %1 in altında olan bir sensör. Bu nedenle oldukça yaygın olarak kullanılmakta.

Ancak iletişim hattı kablo mesafesi datasheet te en fazla 10cm olarak verilmiş (sayfa 4). Tabi buda bazı sorunlara neden oluyor uzun mesafelerde sensör bilgi alışverişi mikrodenetleyiciye ulaşamadan kayboluyor.

Kablo mesafesini arttırmak için cat5 kablo kullanılabilir. 2li burgulu kablo damarları zayıf data clock sinyallerinin uzak mesafelere taşınmasını sağlıyor. Zaten ethernet sistemlerinde hub veya modem pc arasında 90 metreden iletişimi sağlayabilen bir kablo cat5.

Aşağıdaki görselde 20 metreden denemesini yaptığım bağlantının şemasını inceleyebilirsiniz. Eğer ekranlı cat6 kullanılırsa belki mesafe dahada artırılabilir.

Görüldüğü gibi data ucu ile gnd, clock ile de vcc uçlarını eşleştirdim. Bu sayede mesafe arttırımını sağladım. Pullup direnç değerlerinin azaltılması da uzun mesafeler için gerekli. SHT11 smd bir malzeme olduğu için esd ve smd lehimleme tekniklerine uyulması gerekir.

Ayrıca sht 11 benzeri haberleşen diğer sensör ve benzeri cihazlarda da bu yöntemin uygulanabileceğini sanıyorum veya usb kablo mesafeside bu yöntemle arttırılabilir.

Güncelleme 1: 02.05.2014
ÖNEMLİ NOT : Çin malı kalitesiz kablolarla sonuç alamayabilirsiniz. Kaliteli kablo kullanınız. (Türk malı kaliteli reçber kablo gibi)
sht11 ısı nem sensörünün kablo mesafesinin artırılması
Güncelleme 2: 14.03.2015
etepic.com forumunda daha fazla mesafeye ulaşılabildiğinden bahsedilmiş:


http://etepic.com/index.php/topic,2300.msg22476.html#msg22476Hazır pcbye sht11 montaj örneği, ön ve arka görünüş 3.3k pull up dirençli: (işlemci tarafı 10k pull up dirençli)

Güncelleme 3: 28.01.2016

Dikkat bu sayfadaki bilgiler yeni üretim sht11 sensörlerde işe yaramayabilir.

Üzerinde plastik kılıfında GCM11 yazılı, pcb sinde sht yazan bir verisyonda 2 metrede dahi sağlıklı iletişim sağlayamadım. Ya yanlış değerler verdi ya da sensör bulunamadı uyarısı aldım. Diğer bir gcm kodlu sht11 ile de iletişim sağlayamadıktan sonra bu bilgiyi bloğa eklemeyi uygun görüyorum.

Yaptığım denemelerde sadece sensör tarafındaki 3.3k dirençlerin yerine 1k direnç takarak iletişim kurmayı sağladım oda ancak 2 metrede. Eğer şansınıza çakma/defolu olmayan bir sht11 elinizde varsa 20 metrede dahi kullanabilirsiniz.

SHT11 yerine alternatif olarak kılıflı SHT20 kullanılabilir:


Yorumlar

Popüler Yayınlar:

grup priz ara kablo yapımı

dc motor yönü değiştirme devresi

gsm sinyal seviyesi asu dbm nedir

chrome ile programsız video nasıl indirilir

fan aspiratör motoru dönüş yönü değiştirme

elektrikli fırın devre bağlantı şeması