27 Ekim 2009 Salı

hex kodu oluşturma

hex kodu oluşturma
Daha önce asm kodun hex koda nasıl çevrileceğini anlattığım buradaki yazımın eksik bir tarafı olduğu aklıma geldi. Tamam asm kodu hex koda çevirdik ama 0 ve 1 lerden oluşan binary rakamlar şeklindeki kodlamayla nasıl baş edebiliriz. Konu pic programlama konusunda ileri arkadaşlar için basit gözükebilir ama yeni başlayan arkadaşlara faydalı olacaktır. İleriki günlerde bir aksilik olmazsa hex kodu asm ye çevirmekle ilgili bir uygulamalı yazı yazmayıda düşünüyorum. Tabi şu blogdaki gadget sorunlarını halledebilirsem :)

Şimdi gelelim konumuza. Diyelimki yukarıdaki gibi bir web sayfasında 0 ve 1 lerden oluşan kodumuz var. Resimlerin üzerine tıklayarak daha büyük görebilirsiniz.

Bütün kodu fare yardımıyla veya ctrl+a tuşlarıyla seçin. Ve sağ tıklayarak koplayın.

Daha sonra masaüstünüzde sağ tıklayın ve yeni bir metin belgesi oluşturun.

hex kodu oluşturma
Metin belgesi içerisinde sağ tıklayın ve yapıştır ile kodu yapıştırın. Dosyaya tıklayın ve farklı kaydet seçeneğine tıklayın.
hex kodu oluşturma

hex kodu oluşturmaAçılan pencereden dosyanıza isim verin ve yeni metin belgesi yazan yere yeni.hex yazarak kaydet tuşuna basın. Şimdi adı yeni olan hex dosyamızı elde etmiş olduk. İşte bu kadar basit.