asenkron motor için yıldız üçgen yolverme devresi


_____________________________________________________________________________________
4kw ve üzeri motorlarda yıldız-üçgen yolverme yöntemi kullanılıyor. Bu sayede motorun ilk çalıştırma anında üçgen bağlantı ile fazla akım çekmesi engelleniyor. Zaman rölesi ayarlı zaman sonunda (6-10 saniye civarı) yıldız bağlantıdan üçgene geçiyor ve motor aşırı akım çekmeden ve elektrik tesisatında sorunlara neden olmadan çalıştırılabiliyor. Aşağıda kumanda devresini ve ana devre şemasını görmektesiniz. Kumanda devresi çizimini expresspcb ile yaptım. Kontaktör sembolü olmasa dahi oluşturulabiliyor. Yukarıdaki resimde de pano içerisine yerleştirilmiş malzemeler mevcut. İsteğe göre faz koruma rölesi kulanılabilir. Kumanda devresi için otomat ve cam sigorta ile önlemlerde alınmalı. Bu tip bağlantılarda topraklamada çok önemli. Tesisatın iyi bir şekilde topraklanması ve pano ve motor kaidesinide topraklı olması gerekiyor.

Yolverme devresinin pic16f628 ile yapılmış simule kontrolüne buradan bakabilirsiniz.

Kumanda devre şemasını büyük görmek için resime tıklayınız...


Bu tip devrelerde insanlar için tehlikeli gerilim altında çalışma gerektiğinden dikkatli olunuz...

Yorumlar

 1. üçgen durumundayken fazların çakışmadığından eminmisin

  YanıtlayınSil
 2. Adsız yorumlara cevap alamayabilirsiniz. Yada adı/url seçeneğini kullanabilirsiniz. Adınızı...

  Kumanda şemasını ve devre şemasını dikkatli inceleyiniz. Hala hata olduğunu düşünüyorsanız elinizdeki doğru bilgileri/çizimleri d.nacikaya@gmail.com adresine gönderebilirsiniz...

  YanıtlayınSil
 3. 200/5'lik trafo ne anlama geliyor

  YanıtlayınSil
 4. 100/5 lik trafo açılımı nedir .teşekkürler

  YanıtlayınSil
 5. 100-5 yada 200-5 akım çevirme oranıdır.200 a çeken bir iletkene bağlı ampermetrede 5 a okursun anlamında.200-5 akım trafosu olan bir ampermetrede 2 a görüyorsan çevirme oranı ile çarptığında gerçek dğeri elde edersin.2x200/5:80a gibi...
  ölçü aletlerini ve kullanıcıları korumak korumak için kullanılır.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Önemli Not: Google hesabı paylaşılmamış, unknown yorumlar yayınlanmaz, gizlilkte bir yere kadar. Yazıları paylaş butonundan face, twitter, görselleri pinterest veya instagram whatsapp üzerinden paylaşabilirsiniz. Kırık Linkleri ve konuyla ilgili fikirlerinizi yorum formundan bildirebilirsiniz.

Important Note: Google account is not shared, unknown comments will not be published, to some extent in privacy. You can share posts via face, twitter, photos pinterest or Instagram WhatsApp. You can report your ideas about Broken Links from the comment form.

Popüler Yayınlar:

chrome ile programsız video nasıl indirilir

dc motor yönü değiştirme devresi

transistör karşılık programları ve txt dosyası

grup priz ara kablo yapımı

Ultrasonik fare kuş kovucu devresi

elektrikli fırın devre bağlantı şeması