girişiminizi ücretsiz tanıtabileceğiniz 19 yerBir girişim ya da prototip hayata geçirdiğinizde, göstermeniz gereken en önemli stratejilerden biri de işletme konseptiniz ve kullanıcının dikkatini erken çekmektir. Eğer birçok girişim kurucusu gibiyseniz, çok fazla paranız ya da bir halkla ilişkiler uzmanı tutmaya yetecek kadar paranız yoktur. Yine de, iyi bir girişimci olmak, girişiminizi kalkışa geçirmek için başka bir yerlere bakma merakına sahip olmanız anlamına gelir. Daha ileri düzeyde ürün geçerliliği elde etmek ve işletmenizi büyütebilmek adına ürün/market ikilisine hızlı uyum sağlayabilmek için, hedef kullanıcılarınızla etkileşime girebilmek için kullanabileceğiniz pek çok platform var.

Bir girişimin yaşam döngüsünde kullanıcıların dikkatini hızlı bir şekilde çekmek, genellikle en zor kısımdır ve bu konuda yardım alınabilecek yüzlerce platform var. Yine de birçok araştırmanın sonunda aşağıdakiler, girişiminizi oldukça düşük masraflarla tanıtabileceğiniz en iyi platformlar.

 1. Hacker News
Eğer teknik bir kitleye hizmet eden bir girişiminiz varsa, Hacker News harika bir platform. Harika bir hizmet ve teknoloji meraklısı insanları hedeflemek istiyorsanız, hackerlar ve girişimcilerden oluşan bu kitleye girişiminizi tanıtmak için Hacker News muhteşem bir ortam olabilir. An itibariyle 150 binden fazla abonesi var ve abonelik ücretsiz! Bir girişimci Hacker News’ı kullanarak sadece bir gün içinde 70.000 hit alabildi.

 1. Product Hunt
Product Hunt, söz konusu olan şey ürününüzü girişimler dünyasına sergilemek olduğunda en ön sırada geliyor. Teknoloji, oyunlar ya da kitaplar ve diğer birçok şeyle ilgili hizmetleri tanıtmak için harika bir platform. Platform, ürününüzün yeni ürünler listesinde yükselmesini sağlayabilen bir oylama sistemine da sahip. Product Hunt’ın faydası şu: eğer bir girişiminiz viral olursa, tıpkı Hacker News gibi girişiminizi çok hızlı bir şekilde büyütebilir. Sürekli olarak yeni ürünler peşinde olan müşterilerin dikkatlerini çekmek istiyorsanız, 90 binden fazla abonesi olan Product Hunt uygun bir platform olacaktır. Abonelik ücretsiz.

 1. Betalist
Betalist yaklaşık 1 senedir hizmet veriyor. Bugün dünyanın en büyük girişimlerine, daha biz onların adını duymadan ev sahipliği yapmış olan bir platform. Bunlar arasında Pinterest, About.me, IFTTT, Nuji, Skillshare ve daha birçok girişim sayabiliriz. Bu platform, yeni şeyler arayan insanlara yeni ürünler tanıtmak için 129$’lık bir abonelik ücreti ödemeniz durumunda 48 saat içerisinde ön plana çıkmanıza yardım edebilir. Ücretsiz abonelik, 25 bin kullanıcıdan oluşan platformda ön plana çıkarılmak için daha fazla süre gerektirebilir.

 1. Index.co
Index.co, The Next Web’in kurucu ortaklarından biri olan Patrick de Laive tarafından ortaya çıkarıldı. Index’in amacı, dünya genelinde binlerce teknoloji firmasını izleyen bir işletme aracı olmak. Index’in hedefi, teknoloji şirketleriyle ilgili bilgi toplamak adına “Ana Cadde” şirketleri için, “önceleri yalnızca Wall Street ve Fortune 500 şirketlerinin kullanımına açık olan” araçlardan yapmak. Index.co, kendinize ait kişiselleştirilebilir bir şirketler, konumlar ve pazarlar akışı yaratmanıza ve takip etmenize yardımcı olacak. Şu an 7 binden fazla kullanıcısı olan platformda, şirketinizin profilinin kolayca ve ücretsiz bir şekilde güncellenmesi için kayıt olabilirsiniz.

 1. Reddit-Side Projects
Reddit, iş çok hızlı geri bildirim almaya geldiğinde fantastik bir platform ve webdeki herhangi bir konuda tartışmalar mevcut. Reddit-Side Projects, yeni girişimlerin işletmeye ve küçük yan projelere yönelik geri bildirimler almaları adına harika bir platform. 9 binden fazla abonesi olan birlikle ilişki içerisinde olmak, fikrinizi neredeyse hiçbir masraf olmadan daha çok satmanıza yardım edecek.

 1. Reddit-Entrepreneur
Reddit-Entrepreneur, girişiminizi sunabileceğiniz bir yer değil; ancak ücretsiz bir şekilde 100 binden fazla aboneye hikâyenizi anlatabilirsiniz. Ön sayfada öne çıkarılarak alabileceğinizden daha fazla görüşü, girişim hikâyeniz ya da girişimci konsepti etrafında almanız muhtemel. Tek kısıtlama şu: 10’dan fazla karma puanına sahip olmanız gerekiyor – ancak gayretli bir Reddit kullanıcısıysanız, burası girişiminizi hayata geçirmek için mükemmel bir yer.

 1. Angellist
Eğer girişiminiz için yatırım almaya ihtiyacınız varsa, Angellist tohum yatırımını alabilmenize yardımcı olacak bir birliktelik inşa etmek için harika bir platform. Girişim dünyasında Angellist, girişimlerin küresel olarak sergilenebilecekleri en iyi platformlardan biri. Şu sıralar aynı zamanda bir sosyal ağ olmaya da başlıyor – yani yatırımcılarla ve yüksek gelirli profesyonellerle bağlantı kurabilir ve girişiminizin yatırımı için yardım alabilirsiniz.

 1. Designer News
Tasarımcılara yardım edebilecek bir girişim ürününüz ya da hizmetiniz mi var? Designer News, ürününüzü tanıtmak ve 17 binden fazla abonesi bulunan bir platformda, platforma ücretsiz kayıt olan tasarımcıları hedefleyebilmek için harika bir yer olabilir.

 1. Erli Bird
Ana başlıktaki “girişiminizi adeta ücretsiz tanıtabileceğiniz” açıklamasına rağmen, inanılmaz değer kazanımı sunabilen Erli Bird platformunu dışarıda bırakamadım. Erli Bird; teknik konular, işletme modellemesi, ücretlendirme ve diğer birçok konu başlığıyla alakalı olacak şekilde yüksek detaylı ve titiz geri bildirimler almak için muhteşem bir platform. Programa kabul edilmeniz ve ondan faydalanabilmeniz için, 3 adımdan oluşan bir süreç var.
Girişiminiz için bir odak grubu kurmak adına, 50 binden fazla gerçek kullanıcıları var. Eğer insanları ürününüzün iOS ya da Android gibi platformlar için beta testlerini yapmaları adına hedeflemek isterseniz, abonelik ücreti yaklaşık 149$. Yine de müşteri yorumları, alınan sonuçların söz konusu finansal yatırıma değer olduğunu gösteriyor.

 1. SignUpFirst
SignUpFirst, diğerlerinin aksine özgün bir platform ve referral pazarlamanın growth hacking uygulamalarından faydalanıyor. Konsept, hem ürünlerini sunan kurucular hem de harika indirimlere ve tekliflere erişen kullanıcılar ve müşteriler için bir fırsat.  En iyi şekliyle, beta aşamasında olan girişimler için “kitle fonlama sitesi (crowdfunding)” olarak tanımlanabilir. Potansiyel müşterilere, henüz geliştirme aşamasında olan ürününüzü almaları için teşvikler sunmak adına ideal bir platform. Sitenizde istediğiniz kayıt sayısını belirleyebilir ve sunduğunuz ödülü belirtebilirsiniz. Tamamı ücretsiz.

 1. VentureBeat Profiles
Bu, yakın geçmişte keşfettiğim bir araç ve girişiminizi yüksek profilli girişimcilere göstermenin harika bir yolu. Index.co’ya benzer şekilde, sektörünüzün eğilimleri hakkında ücretsiz bir şekilde güncel kalabilmek adına kullanışlı bir araç. Şirketinizi ekleyebilir ve işlerinizi planlamak adına, en güncel eğilimler hakkında en son güncellemeleri alabilirsiniz.

 1. The Startup Pitch
The Startup Pitch bir diğer harika dizin – tek farkı bir satış amaçlı sunum formatında olması, tıpkı gazetecilere girişiminizi ana akım bir yayında tanıtmaları için gönderdiğiniz gibi. Platform, ayrıca 25 bin aboneden oluşan bir topluluğa da sahip ve aboneler size satış amaçlı sunumunuz hakkında geri bildirim sunabilecek ve hatta girişiminizin ne hakkında olduğunu paylaşabilecek insanlar. Size girişiminiz hakkında geri bildirim sunabilecek girişimcilerden oluşan toplulukla etkileşime gireceksiniz. Tamamen ücretsiz.

 1. Launch Sky
Ürününüzü ya da konseptinizi, size değerli geri bildirimlerini sunabilecek profesyonellere sunmanın masrafını karşılayabilirseniz, Launch Sky 19$’lık ücretiyle abone olmak için iyi bir yer. Yaklaşık 10 bin abonesi ve birçok bağlı ağları var. Startup Pitch’e çok benzer şekilde Launch Sky, girişiminiz için geri bildirim almanın ve tanıtım için diğer kanallarda var olmaya başlamadan önce sunum yapmanın harika bir yolu. İlk izlenim daha büyük ölçekli kanallara bel bağlıyor; bu yüzden Launch Sky gibi daha küçük kanallardan geri bildirim almak en ideal olanı.

 1. Beta Bound
Pazarda yeni bir girişimi hayata geçirirken, genellikle yalnızca ürününüzle ilgili geri bildirim almakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcılarınızın gelecekte bulacakları teknik sorunlar ve bug’lar hakkında da geri bildirimler alırsınız. Bildiğimiz kadarıyla bu, kurucular olarak mümkün olduğunca minimize etmek istediğimiz bir şey. Test edilmesi gereken uygulamalarınız varsa, 90 binden fazla beta tester’ı ve abonesiyle bu platform, uygulamalarınızı test etmeniz için harika bir yer. Tester’ların titiz bir seçim sürecinden geçirildikleri bu platform, girişiminizi sergilemekten ziyade, projenizin ölçeğini büyütmeden önce teknik konularda geri bildirimler alabileceğiniz harika bir yer. Bu durum güveni ve daha da değerli olan ilk kullanıcı deneyimini arttıracak ve bu da pozitif bir alıştırma deneyimi ve referanslar sunacaktır.

 1. Feed My App
Feedmyapp, yeni uygulamaları, zaten var olan büyük girişim platformlarıyla ilişki dâhilinde tanıtmak için iyi bir platform. Örneğin, Twitter API’siyle bütünleşen yeni bir ürününüz varsa ve ürününüz en iyi takipçilerinin kim olduğunu belirlemeleri için kullanıcılara yardım ediyorsa, bu platform ürününüzü tanıtmak için es geçmemeniz gereken bir yer. Abonelik ücretsiz de yapılabiliyor; ancak 9$’dan başlayan ücretlerle, 5 bin kullanıcıdan oluşan toplulukta tanıtılma ihtimali bir hayli artıyor.

 1. Feedback Army
Beta Bound gibi Feedback Army, girişiminiz için teknik açıdan inceleme sunmak isteyen herhangi bir kimseden geri bildirim almak için var olan bir platform. Beta Bound’a kıyasla Feedback Army, adaylarınızı, teknik problemlerinizi özel olarak gözden geçirebilecek adaylardan seçiyor ve size sadece 10 dakika içerisinde genel kullanılabilirlik puanınızı veriyor. Beta Bound’la girişiminizi ve potansiyel teknik sorunlarınızı (bunların birçoğu sizin için bulunacak olsalar da) özellikle belirtmeniz gerekiyor. Tek seferlik olan 40$’lık ücretle, Amazon Mechanical Turk’ten incelemeciler edinebilir ve girişiminiz hakkına profesyonel yorum alabilirsiniz. Yeni girişim kurucuları için kesinlikle harika.

 1. Launching Next
BetaList’e çok benzer şekilde Launching Next, günlük bazda geleceği parlak girişimleri tanıtan etkileyici bir platform. Neden etkileyici dedim? Çünkü Launching Next’te, kullanıcıların dikkatlerini erken çekmek adına girişimleri hayata geçirmek için harika kılavuzları ve düşük masraflarla girişimlerini hayata geçiren girişimcilerin başarılı vaka analizleri var. İçerikleriyle daha da alakalı olacak şekilde, kendi girişimlerini hayata geçiren kurucularla bireysel olarak röportajları mevcut ve onlara girişimleri hayata geçirme tecrübelerine ve çıkardıkları derslere yönelik sordukları sorular da mevcut.

 1. Springwise
Springwise; sağlık ve eğitim, hayata dair püf noktaları, nesnelerin interneti, moda, perakende, eğlence, evler ve konutlar ve çok daha fazlasıyla ilgili girişim fikirlerinin ve yeniliğin her yönünü kapsayan, fantastik bir platform. 400 bin kullanıcıdan oluşan sosyal erişimlerine, günde yalnızca 3-5 adet yeni fikir/ürün tanıtımı yapıyorlar; ancak tamamen yenilikçi olan ve ilgi uyandıran bir ürününüz varsa ve belirgin bir gösterim elde etmek istiyorsanız, Springwise’da tanıtım fikri en iyisi.

 1. Makerbase
Makerbase, yalnızca 2 ay önce hayata geçirilen yeni bir platform ve şimdiden, projelerinizi dünyayla paylaşmanız için önde gelen yerlerden biri oldu. Mailchimp, Slack ve Hover tarafından finanse ediliyor – yani bundan şunu anlayabiliriz: Makerbase, projeleri topluluklara sunma konusunda merkez nokta olmak için büyük bir çaba harcıyor. Aynı zamanda, başarılı girişimleri hayata geçiren ya da yeni bir girişimi hayata geçirmek üzere olan “marker” kişiler de ekleyebilirsiniz. Product Hunt gibileriyle birlikte bu platform ayakta kalabilir mi?
Bu makale thenextweb.com’da Dan Siepen tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir. 
Kaynak: girisimle.com


Yorumlar

Popüler Yayınlar:

grup priz ara kablo yapımı

gsm sinyal seviyesi asu dbm nedir

chrome ile programsız video nasıl indirilir

fan aspiratör motoru dönüş yönü değiştirme

dc motor yönü değiştirme devresi

elektrikli fırın devre bağlantı şeması