3.3volt 5volt gerilim seviye dönüştürücü çift yönlü

5volt 3.3volt çevirici
1- Temel voltage level devresi:

Projelerinizde 3.3volt sensör vb. komponentleri 5 volt mcu lara bağlayabilmek için seviye dönüştürücü kullanılması gerekiyorsa, Sparkfun tarafından paylaşılan bu devre ile bu işlem gerçekleştirilebilir. 

Eagle pcb ve şematik dosyalarını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

3.3volt 5volt voltaj seviye dönüştürücü download

Projede BSS138 smd mosfet kullanılmış ancak 2N7000 de kullanılabilir;


3.3volt besleme kaynağı mevcut değil ise şöyle bir çözümde mevcut;Konu ile ilgili pdf bir dokümanı da aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.


Bidirectional 3.3v 5v Level Shifter pdf download
2- Transistörlü ve gerilim bölücü çözümler:
3- Gsm modüller için özel bir durum: 

Bazı projelerde 4 volt gibi besleme voltajlarına sahip gsm modüller kullanılabiliyor. Ancak bu durum gsm modülün 4 volt seri iletişim değerine sahip olduğu anlamına gelmiyor. 

Örneğin quectel m95 seri iletişim en fazla voltajı 2.8 volt. Bu değerleri gsm modül datasheetini inceleyerek öğrenebilirsiniz. Eğer siz m95 gsm modül ile seri iletişim kuracaksanız yukarıdaki mosfetli devredeki 3.3 volt değerini 2.8 volt yapmalısınız.

Bir başka ayrıntıda eğer işlemciniz 3.3 volt ile çalışıyor ise m95 modül ile arasındaki seri iletişimde mosfet kullanmanıza gerek yoktur. 3 adet direnç ile voltaj seviyesini ayarlayabilirsiniz. Böylelikle mosfet masrafından kurtulursunuz. Şemada görüldüğü gibi mcu tx pini ile gsm modül arasında 1k ve 5.6k dirençler var. Bu dirençler sayesinde voltaj seviyesi 2.8 volta ayarlanır ve işlemcinizden gelecek 3.3 volt seviyesindeki voltajlara karşı devreniz korunmuş olur. Hatta bu dirençleri metal film (%1) toleranslı kullanmak yerinde olacaktır. Isıya karşı direnç değerleri değişmez.

Mcu rx ile modül tx arasında 1k seri direnç yeterli gelmektedir. 


Yorumlar

Popüler Yayınlar:

grup priz ara kablo yapımı

elektrikli fırın devre bağlantı şeması

gsm sinyal seviyesi asu dbm nedir

dc motor yönü değiştirme devresi

chrome ile programsız video nasıl indirilir

fan aspiratör motoru dönüş yönü değiştirme