3.3 volt güç kaynağı regülatör devresi lm7833 LM1117 AMS1117

lm7833
Geçen hafta yayınladığım güç kaynağı devreleri yazımın büyük bir eksiğini farkettim. 3.3 volt ile çalışan atmel atmega mikrodenetleyiciler, işlemciler, sensörler, rf alıcı verici modüller vb. aygıtlar için bir uygulama devresi yoktu yazımda. Bazı aygıtlar 1.5 volt 4.7 volt gibi aralıklarda bile çalışabiliyor ve iyi regüle edilmiş besleme voltajlarına ihtiyaç duyuyor. Bu yazıda 3.3 volt gibi düşük voltajlarla çalışan aygıtlar için besleme çözümlerini bulacaksınız.

Küçük bir araştırmadan sonra 2 firmanın üretikleri 78m33 regülatör entegrelerine ulaştım. Giriş voltajları en az 5 volt DC. en fazla giriş 25 volt DC. olarak datasheet'lerde belirtilmiş. Çıkış akımları TEXAS INSTRUMENTS ürünü için 500ma ve TAITRON marka regülatör entegresi için 1A. uygulamanızın akım ihtiyacına göre seçim yapabilirsiniz. Yukarıdaki uygulama devresini 2 komponent içinde kullanabilirsiniz.

Uygulama devresi 7805 ve 7812 gibi malzemeler için kullanılan bağlantının aynısı. Kondansatör değerlerini arttırabilirsiniz.

TO-92 kılıf yapısına sahip 7833 regülatörlerde bildiğim kadarıyla piyasada mevcut. Bunlar ile de sanırım 100ma sınırında akım çekebilirsiniz. Bu komponent için bir datasheet'e ulaşamadım. Ulaşan varsa lütfen bildirsin :) Küçük bir ilave daha, 7847 ile de 4.7 volt bir regülatör devresi yapılabilir.

Aşağıdaki linkten entegrelerin pdf datasheetlerini indirebilirsiniz. Datasheet'ten daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

7833 datasheet download

LM7833 kılıf yapısı:

lm7833 kılıf yapısı 
Diğer 3.3 volt regülatör entegresi LM1117 ya da AMS1117  Devre Şeması:


LM1117  AMS1117 kılıf yapısı:

Yorumlar

 1. Merhabalar,

  Uzun süredir kararsız kaldığım bir konuda gerçekten çok yararlı bir paylaşım olmuş. Kondansatör seçmek özellikle küçük alanlarda çalışmak çok zor. Bu lm1117 nin 5v çeşidinde benzer bir devreniz varmı. Yani giriş çıkış kondansatörleri ile alakalı. Çünkü datasheetlerde 10uF tantal kondansatör ekliyor. Fakat çoğu yerde bunun sıkıntı yaratacağı söyleniyor.

  YanıtlayınSil
 2. Lm317 kullanılabilirdiniz.

  YanıtlayınSil
 3. Blogda vardı
  http://www.elektroinfo.org/2008/10/lm317-ile-kademeli-veya-ayarl-g-kayna.html?m=0

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Önemli Not: Google hesabı paylaşılmamış, unknown yorumlar yayınlanmaz, gizlilkte bir yere kadar. Yazıları paylaş butonundan face, twitter, görselleri pinterest veya instagram whatsapp üzerinden paylaşabilirsiniz. Kırık Linkleri ve konuyla ilgili fikirlerinizi yorum formundan bildirebilirsiniz.

Important Note: Google account is not shared, unknown comments will not be published, to some extent in privacy. You can share posts via face, twitter, photos pinterest or Instagram WhatsApp. You can report your ideas about Broken Links from the comment form.

Popüler Yayınlar:

chrome ile programsız video nasıl indirilir

grup priz ara kablo yapımı

Ultrasonik fare kuş kovucu devresi

fan aspiratör motoru dönüş yönü değiştirme

transistör karşılık programları ve txt dosyası

dc motor yönü değiştirme devresi