12 Ağustos 2009 Çarşamba

Radyasyon ölçüm devresi

Radyasyon ölçüm devresi
Radyasyon ölçümüyle ilgili Almanca bir sitede bulduğum proje oldukça ilginç. Radyasyon sensörü olarak aşağıda resmi görülen alfa gama ışın dedektörü SBM20 kullanılmış. Seviye göstergesi olarak 10 adet farklı renklerde led kullanılmış. Dilenirse 40106 entegre çıkışında dijital ölçü aleti bağlanarakrakamsal olarak seviye ölçümü gözlenebiliyor. Led seviyesi için klasik seviye ölçer LM3914 kullanılmış.

Yaşadığımız ortamda azda olsa radyasyon mevcut ama yaşadığı, çalıştığı yerdeki radyasyon seviyesini merak edenler için işe yarayabilir. Alıntı yapılan siteye buradan gidebilirsiniz.
Devre şeması:
radyasyon ölçüm devre şeması

Şemada gösterilmeyen yüksek gerilim jeneratörü (hochspannungs generator) şemasına buradan bakabilirsiniz. Gerilim katlayıcı devre ile jenerator oluşturulmuş.SBM20 dedektör şemada "zählrohr" olarak isimlendirilmiş.
SBM20 alfa gama dedektör:

radyasyon sensörü sbm20
SBM20 alfa gama dedektörü hakkında bilgilere buradan bakabilirsiniz. Dedektör kataloğuna da buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

8 yorum

avatar

ilginç bir devre. güzel konular buluyorsunuz emeğiniz için sağolun.

avatar

ya hocam başka radyasyon ölçüm dewresi de war mı bundan başka ben bulamadım da..:(

avatar

Bende bu projeyi almanca bir siteden aktardım. Elimde başka bilgi yok ama google'dan ararsanız belki birşeyler bulabilirsiniz...

avatar

ya hocam belki inanmazsın ama 2 aydır arıyorum başka bir radyasyon ölçüm dewresi bulamadım biraz yardımcı olabilir misiniz..??

avatar

Gökhan bende durumun farkındayım, başka devre yok ama bu devrenin sensörünü temin ettikten sonra gerisi kolay.

avatar

devrenın sen sörünü nerden temın edebiliriz bi bilginiz varmı unıversıte de proje olarak bu devreyi aldım cok acil lazım yardımcı olursanız sewinirim

avatar

Buraya tıklayın açılan sayfanın en altında satın alma bölümü var.Ancak yurtdışından gelişi zaman kaybı ve kargo masrafına neden olacaktır.

Türkiye'de nerede satıldığı hakkında bir bilgim yok. Ama aşağıdaki numaraları aramanızı öneririm kolaygelsin.

Hakan elektronik : 0212 2432967

Cumhur elektronik : 0212 3375149

Yılmazoğlu elektronik: 0216 3750177

avatar

Konu ile ilgili 3 farklı kaynak buldum. Değişik yöntemler, yeni fikirler verebilir. Aşağıdaki linklerden bakabilirsiniz. Özellikle brohan.blogspot linkinde sbm20 uygulaması var.

http://www.maxim-ic.com/app-notes/index.mvp/id/2236

http://letsmakerobots.com/node/18220

http://brohogan.blogspot.com/2010/02/geiger-counter.html