edison4 elektrik-elektronik devre simulasyon programı

Bugün bahsetmek istediğim konu bir elektrik-elektronik simulasyon programı olan edison4. Görsel olarak elektrik ve elektronik malzemelerini bir laboratuvar ortamındaymış gibi kullanarak bilgisayarınızda devreler oluşturabilirsiniz. Pano üzerine yerleştirdiğiniz malzemeleri fare ile birleştirerek kablo bağlantılarını yapabilirsiniz.
Program 2 bölümden oluşuyor. 1. bölümde görsel bağlantıları siz oluşturuyorsunuz. 2. bölümde ise siz devre oluştururken devre şeması otomatik olarak oluşturuluyor. Aşağıda 1. ve 2. bölümün resimleri görülmektedir. Programı çalıştırdığınız anda 2 bölümde ekranda açılıyor.


Programın 1.bölümü-malzemeleri pano üzerine yerleştirebiliyorsunuz.
Programın 2. bölümü-siz panoya malzeme yerleştiriken devre şeması otomatik olarak oluşturuluyor. Yukarıdaki resimlerde oluşturduğum basit bir lamba devresi görülüyor.
Kısadevre veya yanlış bağlantı durumunda devrenizde kullandığınız cam sigortanın dahi attığını görebiliyorsunuz. Veya ampüle fazla voltaj verirseniz lambanın patlama sesini dahi duyabiliyorsunuz. Bu özellikleri ile gerçekten güzel bir program olduğunu söyliyebilirim. Lojik kapılar ve 555, 741 gibi elektronik malzemelerlede devreler oluşturabilirsiniz. Ayrıca direnç kondansatör gibi malzemelerin değerini değiştirmek için malzemenin üzerine çift tıkladıktan sonra açılan pencereden yeni değeri giriniz...
Aşağıdaki linkten programın trial versiyonunu download edebilirsiniz...


edison4 (6.6 MB.) download

Yorumlar

  1. GÜZEL BİR ŞEYE BENZİYOR TEŞEKKÜR EDERİM

    YanıtlayınSil
  2. çok güzel bir programm..saolasın naci kardeşim.

    YanıtlayınSil
  3. süper bir paylaşım valla teşekkür ederim yeni başlayanlar için.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Önemli Not: Google hesabı paylaşılmamış, unknown yorumlar yayınlanmaz, gizlilkte bir yere kadar. Yazıları paylaş butonundan face, twitter, görselleri pinterest veya instagram whatsapp üzerinden paylaşabilirsiniz. Kırık Linkleri ve konuyla ilgili fikirlerinizi yorum formundan bildirebilirsiniz.

Important Note: Google account is not shared, unknown comments will not be published, to some extent in privacy. You can share posts via face, twitter, photos pinterest or Instagram WhatsApp. You can report your ideas about Broken Links from the comment form.

Popüler Yayınlar:

chrome ile programsız video nasıl indirilir

dc motor yönü değiştirme devresi

transistör karşılık programları ve txt dosyası

grup priz ara kablo yapımı

Ultrasonik fare kuş kovucu devresi

elektrikli fırın devre bağlantı şeması