21 Ekim 2008 Salı

dokunmatik devresi


Denediğim bir devredir. Parmağınızla dokunma ucuna değdiğinizde transistörler iletime geçer ve röle çeker. Röle kontaklarına bir cihaz veya makina bağlanabilir. Ben bir lamba bağladım. Devrenin çalışırken çekilmiş videosunu aşağıdaki videodaki play butonuna basarak izleyebilirsiniz... Devrenin daha gelişmiş versiyonuna buradan bakabilirsiniz...Not: röle kontaklarına 220 volt gibi gerilimlerle çalışan cihazlar bağlayacaksanız çok dikkatli çalışınız.
Dokunma ucuna 2 metreden uzun kablo bağlandığında transistörler iletime geçiyor. Sanırım elektromanyetik sinyalleri alan kablo t1 transistörünü iletime geçiriyor. Koaksiyel kablo ile denemeyi düşünüyorum. Belki dokunma ucu uzaklığı koaksiyel kablo ile artırılabilir. Daha sonra sonucu yayınlayacağım.

Güncelleme 1 : 16 Aralık 2008
Yaptığım denemede 10 metreye kadar koaksiyel kablo ile devre sorunsuz çalıştı. Koaksiyel kablonun canlı ucunu dokunmatik devresinin dokunma ucuna, şase kısmını da devrenin (-) hattına bağladım.
Devrenin çalışırken çekilmiş videosu
Güncelleme 2 : 21 Kasım 2009

Yukarıda görülen devrenin video ve devre fotoğrafı net olmadığı için devreyi bread board üzerine tekrar kurdum. Yukarıdaki devre şemasını aynen uyguladım. Elimde 2.2 Mohm direnç olmadığı için 1.5M ve 1M dirençleri seri bağlayarak 2.5M direnci T1 transistörünün beyz ucu ile eksi uç arasına bağladım. Röle kontaklarına yük bağlı değil ancak siz dilerseniz bağlayabilirsiniz. Aşağıda devre çalışırken çektiğim video ve devre fotoğrafı görülüyor.