pil şoklama nedir nasıl yapılır


Kullanım ömrünü tamamlamış şarjlı pillerin veya bataryaların tekrar yeniymiş gibi kullanımını sağlamak amacıyla uygulanan bir yöntemdir.
Şarjlı piller kullanıldıkça iç yapılarında iletkenliği ve voltaj üretimini engelleyen bir tortu oluşur. Bunun sonucu olarakta, pil şarj olmaz veya çabuk biter. Şoklama yöntemiyle bu sorun çözülebilir.
ŞOKLAMA NASIL YAPILIR:
1.4 Voltluk bir pile şoklama yapmak istersek 12voltluk bir dc. kaynak kullanmamız gerekir. Yukarıda 1.4 volt piller için bir şoklama devresi verilmiştir.

ÖNEMLİ NOT: SÜREKLİ 12 VOLT GERİLİMİN PİLE UYGULANMASI DURUMUNDA PİL PATLAYABİLİR. EN FAZLA 5 SANİYE VOLTAJ UYGULAYIP KESİNİZ. BU İŞLEMİ BİR KAÇ KEZ TEKRARLAYINIZ VE ŞARJLI PİLİNİZİ ŞARJ CİHAZINA TAKARAK ŞARJ EDİNİZ !!!

AKILLI TELEFON TABLET GİBİ CİHAZLARIN BATARYALARI BU YÖNTEMLE ŞOKLANIRSA KULLANILAMAZ HALE GELEBİLİR. BU RİSKİ BİLEREK YİNEDE ŞOKLAMAK İSTİYORSANIZ ÖNCE 5 VOLT DC SEVİYEDEN BAŞLAYARAK GERİLİMİ AYARLI BİR GÜÇ KAYNAĞI İLE DENEYİNİZ !!!

Yorumlar

  1. başka sitelerde daha farklı şeyler yazzılmış kim dogru söylüyo anlamadım en iyisi deneyip test etmek yinede teşekkürler

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Önemli Not: Google hesabı paylaşılmamış, unknown yorumlar yayınlanmaz, gizlilkte bir yere kadar. Yazıları paylaş butonundan face, twitter, görselleri pinterest veya instagram whatsapp üzerinden paylaşabilirsiniz. Kırık Linkleri ve konuyla ilgili fikirlerinizi yorum formundan bildirebilirsiniz.

Important Note: Google account is not shared, unknown comments will not be published, to some extent in privacy. You can share posts via face, twitter, photos pinterest or Instagram WhatsApp. You can report your ideas about Broken Links from the comment form.

Popüler Yayınlar:

chrome ile programsız video nasıl indirilir

grup priz ara kablo yapımı

Ultrasonik fare kuş kovucu devresi

fan aspiratör motoru dönüş yönü değiştirme

transistör karşılık programları ve txt dosyası

dc motor yönü değiştirme devresi