4 Haziran 2008 Çarşamba

JDM pic programlayıcıDaha önce yayınladığım pic programlayıcının sadeleştirilmiş halidir. 12 voltluk dc. güç kaynağına gerek kalmadı ve 7805, 470mf, 100mf, 100nf den oluşan regüle kısmı kaldırıldı. Gerekli olan 5 volt dc. voltaj usb kablo ile programlamayı yaptığımız bilgisayardan alındı.
USB kablo bağlantısının ayrıntıları için tıklayınız...
Programlama işlemi daha önceki devrede olduğu gibi sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. (Not: Deneme dizüstü bilgisayarda yapılmadı. Asus anakartlı masaüstü bilgisayarda gerçekleştirildi.) daha önce yayınlanan devreyi görmek için tıklayınız...

programlayıcının en son halinin fotoğrafları:Usb besleme voltajını gösteren yeşil led ve mikrodenetleyiciye hex kodu yüklenirken yanıp sönen kırmızı led eklenmiş son hali.
Kırmızı led koruma direnci 2.7 k ve MCLR ucuna ledin artısı gelecek şekilde bağlanmaktadır. Usb besleme voltajını gösteren ledin koruma direnci de 2.7k dır.

kullanılan usb ve rs232 bağlantı kabloları2 ucunda usb konnektör bulunan bağlantı kablosu.(1.5 metredir) 2 ytlye elektronikçilerden temin edebilirsiniz... (kart üzerindeki usb dişi konnektördür. kart üzerine monte edilen tiptir.

2 adet erkek RS232 konnektörü 2lik telefon kablosuyla birebir bağladım.(kablo uzunluğu 1.5 metredir)
(kullanılan uçlar 3-4-5-7-8dir. kart üzerindeki erkek RS232 baskı devre üzerine monte edilebilen tiptir. Onun üzerinde yazan numaralarıda aynen uygulayınız.(3-4-5-7-8)

Not: 8 pin ve 28 pinli pic'leri programlamak için gerekli ilave devre için buraya tıklayınız...