4 Temmuz 2013 Perşembe

okul zili devresi güncelleme

Burada yayınladığım projeyi yapan bazı arkadaşlar devreyi çalıştıramadıklarını e-mail ile bildirdiler. Bunun üzerine projenin yayınlandığı kaynak siteyi ziyaret ettim ve yorumlarda devreyi çalıştıramadıklarını bildirenler vardı.

Bu projenin en büyük eksikliği bir devre şemasının olmamasıydı. Proteus isis ile devre şemasını çizdim. Bu çizimi yaparken ares ile hazırlanan pcb çizimini referans aldım. Daha sonra simulasyonu çalıştırdım ancak devre çalışmadı. Son kontrolleride yaptıktan sonra pcb ile isis çiziminin birebir aynı olduğunu gördüm.

Artık C dili ile hazırlanan kodları referans almaktan başka bir seçenek yoktu. PIC C compiler ile önce zil.c dosyasını incelemeye başladım. Ve aşağıdaki satırlar ile karşılaştım.

#define gir   PIN_b1
#define sol   PIN_b5
#define sag   PIN_b3
#define arti  PIN_b6
#define eksi  PIN_b4
#define sil   PIN_b2


Oysa pcb.de portd.ye butonlar bağlantılı idi.

Daha sonra lcd bağlantılarını kontrol etmek için flex_lcdz.c dosyasını açtım. Aşağıdaki satırlar mevcuttu.

#define LCD_DB4   PIN_c5  //lcd 11
#define LCD_DB5   PIN_c4  //lcd 12
#define LCD_DB6   PIN_d3  //lcd 13
#define LCD_DB7   PIN_d2  //lcd 14

#define LCD_E     PIN_c6  //lcd 6
#define LCD_RS    PIN_d4  //lcd 4
#define LCD_RW    PIN_c7  //lcd 5


Bu satırlardaki tanımlamalar ile pcb birbirine uyuşmamaktadır. Bu nedenle pcb.yi hazırlayan arkadaşlar bu hata nedeniyle devreyi çalıştıramamaktadırlar.  İsis çizimini bu tanımlamalara göre yaptım.

Kontrollerim sırasında kodu derledim, hex sorunsuz bir şekilde oluşmaktadır.

Aşağıdaki linkten isis çizimini indirebilirsiniz. Kendi pcb.nizi bu şemaya göre çizerek yada kodu mevcut olan pcbye göre düzenleyerek projeyi çalıştırabilirsiniz. 

okul zili projesi devre şeması çizimi isis proteus 7.7

Sigorta ayarları:
WDT-OFF
OSC-HS
OSCS-ON
PWRT-OFF
BOR-ON


10 yorum

avatar

Üstadım merhaba, projede yayınlanan hex dosyası isis üzerinde çalışıyor fakat aynı hex dosyasını pic'e yazdığımda çalışmıyor. Bunu test etmek için önce pic'e yazıyorum daha sonra picten okuyup kaydettiğim hex dosyasını isis üzerinde çalıştırdığımda sürekli hata veriyor ekran kapanıp açılıyor. Nerede hata yapıyorum yardım ederseniz çok sevinirim. saygılar

avatar

Pic c derleyici şu an bilgisayarımda kurulu değil. Bu nedenle kesin birşey diyemem. Pic'e hex yüklemeden sigorta ayarları ile oynayın. Belki doğru çalışabilir.

avatar

Sigorta ayarlarından kastınız nedir. Bir kaç deneme yaptım fakat başarılı olamadım. Hex dosyasının içerisinde yapılandırma mevcut görünüyor. Sizden ricam c derleyici yükleyip kontrol edebilirmisiniz yada ben yükleyeyim bana ardımcı olurmusunuz. Ayrıca ilginize teşekkür ederim.

avatar

Arşivimde vardı sanırım. Bugün indirme linkini paylaşırım.

avatar

https://drive.google.com/file/d/0B9F3CyDwz-nINDMwc3NzeG9SZDQ/view?usp=sharing

avatar

isis şemasında kristal mevcut değil. 20mhz kristali ve 2 adet 22pf kondansatörü devrenize bağladınız mı?

avatar

Evet üstadım. Kristal ve kondansatörleri bağladım. İlginç olan hex dosyasını pic ten okuyup aynı şemada okuduğum hex i yüklersem devre aynı şekilde sürekli reset yapıyor.

avatar

Üstadım sonunda çalıştırdım. Pic sigorta ayarlarını paylaşıyorum.

WDT-OFF
OSC-HS
OSCS-ON
PWRT-OFF
BOR-ON

Yardımlarınız için teşekkürler...

avatar

Çalıştığına sevindim. Sigorta ayarlarını da yazıya eklerim.

avatar

Teşekkürler. Bir hata var zannedersem. Zil saatini programlıyorum fakat 8 nolu çıkıştan tetik alamıyorum. Zil tetik çıkışı 8 değilmi. Sağ tuş zili çaldırır diyor fakat sağ tuşa isiste basıyorum fakat 8 nolu bacak aktif olmuyor. Birde 7 nolu bacak ile lcd sürülmüş fakat oda isiste aktif olmuyor. ben normal devrede potans ile bağladım. onun amacı nedir.